2016 JOP Indoor Championships

Hosted by:
Maple Ridge Archery Club, Silvertip Archers, Cowichan Bowmen, Eagle Eye Archers
and Kelowna Fish and Game Club

Name First M/F Age Cat. Club 1st 2nd Total Pl
BB/CBB   M/F YEOMAN 80 cm      
Coschizza Aaron   cub Richmond Rod & Gun Club 160 162 322 1
BB/CBB   F   JUNIOR BOWMAN        
Brant Nyla   robin Maple Ridge Archery Club 162 176 338 1
Kim Jiho   cadet Maple Ridge Archery Club 123 123 246 2
Cachola Susannah   cadet Sosa Archers 93 145 238 3
Wiebe Kayla   badger Silvertip Archers 63 148 211 4
BB/CBB   F   JUNIOR ARCHER        
West Kreshnah   cub Silvertip Archers 156 151 307 1
Erickson Kayla   badger Quesnel River Archers 144 158 302 2
BB/CBB   M            
Kim Hyunwoo   robin Maple Ridge Archery Club 167 115 282 1
Birch Harvey   robin Quesnel River Archers 112 91 203 2
RECURVE   M            
Basil Lattie Dominic   robin Silvertip Archers 138 173 311 1
Yen Nicholas   badger Richmond Archery  90 101 191 2
RECURVE   F            
Crawford Caitlin   cadet Kelowna Fish & Game Club 242 261 503 1
BB/CBB   F   BOWMAN 60 cm      
Steeves Myah   cub Maple Ridge Archery Club 137 159 296 1
Garabed Sierra   robin Eagle Eye Archers 140 138 278 2
Koverchuk Teigha   robin Kelowna Fish & Game Club 141 135 276 3
Philips Megan   cadet Kelowna Fish & Game Club 120 143 263 4
BB/CBB   M            
Konwicki Ben   robin Silvertip Archers 146 153 299 1
Soares Rohan   cub Silvertip Archers 164 124 288 2
Fayna Austin   cub Silvertip Archers 131 107 238 3
Whitcher Quentin   cub Royal City Archers 116 91 207 4
Killawee Sam   cub Royal City Archers 92 82 174 5
Wyer Sage   robin Silvertip Archers 60 61 121  
RECURVE   F            
Halliwell Claire   cub Victoria Bowmen 209 230 439 1
Drinkwater  Bailey   cub Victoria Bowmen 138 150 288 2
RECURVE   M            
Sima Richard   cub Richmond Archery  194 188 382 1
Law Matisse   robin Richmond Archery  148 110 258 2
COMPOUND   F            
Wiebe Erin   robin Silvertip Archers 168 179 347 1
COMPOUND   M            
Goodwin Christopher   robin Kelowna Fish & Game Club 191 177 368 1
Kilberg Seth   cub Burke Mountain Archers 164 172 336 2
BB/CBB   F   ARCHER        
Littleton Alizon   cub Kelowna Fish & Game Club 108 91 199 1
Whitcher Jade   robin Royal City Archers 64 55 119 2
BB/CBB   M            
Tow William   cadet Richmond Archery  175 193 368 1
Wood Daniel   robin Maple Ridge Archery Club 180 143 323 2
Corbett Jonathan   robin Royal City Archers 146 159 305 3
RECURVE   M            
Tai Markus   badger Richmond Archery  186 210 396 1
Bennett Liam   robin Silvertip Archers 97 129 226 2
COMPOUND   M            
West Landon   robin Silvertip Archers 162 158 320 1
        MASTER BOWMAN        
BB/CBB   M            
Gin August   cadet Royal City Archers 172 141 313 1
Tuura Levi   robin Royal City Archers 126 156 282 2
Vido Brendan   robin Royal City Archers 126 132 258 3
RECURVE   F            
Halliwell Cliaire   cadet Victoria Bowmen 209 230 439 1
Shi Tina   cub Richmond Archery  182 202 384 2
Yen Emily   robin Richmond Archery  156 216 372 3
Walker Anya   robin Victoria Bowmen 154 142 296 4
RECURVE   M            
Cabalu Rhico   cadet Victoria Bowmen 225 232 457 1
Cai Victor   cub Richmond Archery 163 138 301 2
COMPOUND    M            
Haughay Nicky   robin Silvertip Archers 142 177 319 1
Peters Ezra   badger Silvertip Archers 160 136 296 2
BB/CBB   F   MASTER ARCHER 40 cm      
Wise Delaney   cadet Sosa Archers 150 131 281 1
Galbin-Pristavu Andra   cadet Royal City Archers 127 119 246 2
Littleton Gabriella   robin Kelowna Fish & Game Club 65 94 159 3
Francesca Reyes   cub Royal City Archers 59 66 125 4
BB/CBB   M            
Middleton Devin   robin Royal City Archers 142 187 329 1
Bailey Ben   cadet Kelowna Fish & Game Club 162 134 296 2
Lau Geoffrey   cadet Royal City Archers 144 149 293 3
RECURVE   F            
Huang Ivie   cub Burke Mountain Archers 189 199 388 1
Mills Kiara   cadet Silvertip Archers 194 179 373 2
RECURVE   M            
Magee Liam   cadet Royal City Archers 185 198 388 1
Gatschene Devin   cub Victoria Bowmen 194 188 382 2
COMPOUND    F            
Thurow Joelle   robin Cariboo Archers 207 193 400 1
Stelkia-James Brianna   robin Sosa Archers 163 196 359 2
Gardy Sarah   junior Silvertip Archers 169 189 358 3
Gardy Ashley   junior Silvertip Archers 171 156 327 4
COMPOUND    M            
Batty Carson   robin Cowichan Bowmen 225 223 448 1
Grant Russell   robin Silvertip Archers 183 222 405 2
Henry Joel   robin Silvertip Archers 177 147 324 3
BB/CBB   F   EXPERT BOWMAN        
Foxon Hannah   cadet Kelowna Fish & Game Club 136 145 281 1
Hare Abigail   junior Arrowsmith Archers 148 129 277 2
Kerr Samantha   cub Royal City Archers 134 121 255 3
BB/CBB   M            
Hiibner Shawn   cadet Sosa Archers 196 161 357 1
Gustafsson Daniel   cadet Victoria Bowmen 181 149 330 2
RECURVE   F            
Irie Momoko   cub Richmond Archery 185 188 373 1
Ahn Jenny   cadet Burke Mountain Archers 194 159 353 2
COMPOUND   F            
Stewart Hannah   cadet Terrace Whiskey Jack Archers 125 170 295 1
BB/CBB   F   EXPERT ARCHER        
Murray Kelly   cadet Quesnel River Archers 182 169 351 1
Stewart Hana   cadet Royal City Archers 181 167 348 2
RECURVE   F            
Mail Miranda   cub Arrowsmith 187 178 368 1
Weststrate Dayna   cub Kelowna Fish & Game Club 115 105 220 2
RECURVE   M            
Kerr Jack   cadet Royal City Archers 187 178 365 1
Seeley Benjamin   cadet Starr Archery 168 194 362 2
Laljee Matthew   cadet Royal City Archers 139 139 278 3
COMPOUND   M            
Walker Martin   cadet Cowichan Bowmen 164 174 338 1
RECURVE   F   CHAMPION BOWMAN        
Borschawa Shelby   cub Silvertip Archers 122 163 285 1
Craig Samantha   robin Burke Mountain Archers 73 42 115 2
RECURVE   M            
Bailey Dawson   junior Burke Mountain Archers 224 217 441 1
Williams Sean   cadet Silvertip Archers 193 223 416 2
COMPOUND   F            
Springer Kelly   cub Burke Mountain Archers 180 0 180 1
RECURVE   F   CHAMPION ARCHER        
Courtorielle Gabi   junior Arrowsmith Archers 167 169 336 1
RECURVE   M            
Hubbard Jesse   cadet Starr Archery 187 175 362 1
COMPOUND   F            
Ferguson Rebecca   robin Silvertip Archers 231 223 454 1
Halvorsen Kailey   cadet Terrace Whiskey Jack Archers 221 196 417 2
Tanner Brooke   cub Sosa Archers 205 207 412 3
Springer Megan   robin Burke Mountain Archers 214 188 402 4
COMPOUND   M            
Schretlen Jonah   cub Silvertip Archers 174 219 393 1
RECURVE   F   OLYMPIAN 240 - 260        
Kelbert Autumn   cadet Kelowna Fish & Game Club 233 256 489 1
Louie Amy   cadet Royal City Archers 248 236 484 2
O'Brien Victoria   cadet Starr Archery 195 221 416 3
Wall Elizabeth   junior Burke Mountain Archers 198 196 394 4
Leong Naveena   cadet Royal City Archers 166 196 362 5
RECURVE   M            
Formanek Brennan   cadet Burke Mountain Archers 256 248 504 1
Scott Torin   junior Maple Ridge Archery Club 228 249 477 2
COMPOUND   F            
Kakuno Sierra   cub Hardcore Archery 266 256 522 1
Ferguson Talisa   cub Silvertip Archers 258 243 501 2
Pinto Miranda   cadet Starr Archery 252 241 493 3
MacInnes Mikayla   cadet Silvertip Archers 247 225 472 4
Kilberg Heather   junior Burke Mountain Archers 242 229 471 5
COMPOUND   M            
Lane Cole   cub Cowichan Bowmen 250 261 511 1
Ingram Isaiah   cub Royal City Archers 260 241 501 2
Poulsen Brayden   cadet Kelowna Fish & Game Club 253 247 500 3
Harper Connor   robin Cowichan Bowmen 261 220 481 4
Dugdale Gibson   cub Silvertip Archers 225 246 471 5
Winther Kevin   cadet Eagle Eye Archers 230 239 469  
Caine Matthew   cub Quesnel River Archers 232 205 437  
Halvorsen Hunter   badger Terrace Whiskey Jack Archers 207 210 417  
Borschawa Dustin   cub Silvertip Archers 203 171 374  
RECURVE   F   OLYMPIAN 265 - 280        
Pinto Mariessa   junior Starr Archery 255 260 515 1
Foley Elissa   cadet Semiahmoo Archery Club 261 247 508 2
Hughes Emma   junior Starr Archery 238 249 487 3
RECURVE   M            
Lange Matthew   cadet Victoria Bowmen 258 276 534 1
Au Lokton   cadet Richmond Archery 254 244 498 2
Williams Dawson   cadet Silvertip Archers 206 216 422 3
COMPOUND   M            
Sutton Joshua   cadet Silvertip Archers 278 289 567 1
Chan Nathan   cadet North Shore Archers 279 278 557 2
Caine Michael   cadet Quesnel River Archers 282 268 550 3
Mukerjee William   cadet Richmond Archery 269 276 545 4
Haughhay Hunter   cub Silvertip Archers 271 273 544 5
Mills Logan   cadet Burke Mountain Archers 271 247 518  
Mitchell Alec   cub Terrace Whiskey Jack Archers 251 265 516  
Wallace Dustin   cub Kelowna Fish & Game Club 254 251 505  
RECURVE   M   OLYMPIAN 285-300        
Kelbert Levi   junior Kelowna Fish & Game Club 279 283 562 1
COMPOUND   F            
Watson Emerie   cadet Quesnel River Archers 292 291 583 1
Procter Allaina   cadet Silvertip Archers 290 288 578 2
Chylinski Emma   cadet North Shore Archers 280 282 562 3
COMPOUND   M            
Schouwenburg Spencer   cadet Silvertip Archers 296 297 593 1
Meister Jesse   cadet Maple Ridge Archery Club 293 291 584 2
Durando Craig   cadet Terrace Whiskey Jack Archers 293 284 577 3
Jang Matteo   cadet Burke Mountain Archers 287 283 570 4
Chapman Nathan   junior Terrace Whiskey Jack Archers 284 282 566 5
Basisty Christopher   cadet Kelowna Fish & Game Club 279 284 563  
Thurow Ty   cub Cariboo Archers 281 281 562  
Schonewille Max   cadet Silvertip Archers 273 282 555  
Harders Jayden   cadet Silvertip Archers 255 277 532  
                 
                 
This year we had 141 archers compete from 18 clubs. Congratulations to all the shooters.   
You all did well. I would like to see a lot more of the JOP kids compete. This is a tournament 
just for you.  It is a very good experience for the young archers to shoot at a venue other then
 their own and compete against the youth from all over the province. The scores in bold are 
new records for age and equipment categories.         
Thanks so much to all the coordinators for their help and hard work.        
                 
Mary Ostermeier              
The names drawn from each venue were: Matthew Lange, Nicholas Yen, Jayden Harders  
Brianna Stelkia and Craig Durando.          
The winner of the arrows is Craig Durando from Terrace Whiskey Jack Archers.       
Congratulations Craig.              
Once again a big thank you to Jim for doing this for both Indoor and Outdoor JOP   
events.                
New Records in bold:              
Kayla Erickson     BB Badger 80cm      
Spencer Schouwenburg   Cmp Cadet 40sm      
Rhico Cabalu     Rec Cadet 60cm      
Claire Halliwell     Rec Cadet 60cm      
Tai Markus     Rec Badger 60cm