2017 JOP Indoor Championships

 Hosted by: Maple Ridge Archery Club, Silvertip Archers, Cowichan Bowmen and Sosa Archers

Name First M/F Age Cat. Club 1st 2nd Total Place
BB/CBB   F   YEOMAN 80 cm      
Schretlen Emily   precub Silvertip Archers 31 46 77 1
RECURVE   M            
Strynadka Karter   cub Silvertip Archers 65 90 155 1
BB/CBB   F   JUNIOR BOWMAN        
Schretlen Abby   precub Silvertip Archers 66 94 160 1
BB/CBB   M            
Kodali Venkata    peewee Richmond Archery 114 154 268 1
Manweiler  Quinn   precub Maple Ridge Archery Club 112 135 247 2
Schretlen Lucas   precub Silvertip Archers 101 141 242 3
Kodali Visisht    peewee Richmond Archery 119 122 241 4
RECURVE   F            
Chow Kimberly    peewee Richmond Archery 169 154 323 1
RECURVE   M            
Meier Trey    cub Garrison Archery Club 121 148 269 1
Morrison Alex    precub Garrison Archery Club 93 69 162 2
BB/CBB   F   JUNIOR ARCHER        
Michaud Jessy   peewee Sosa Archers 128 169 297 1
Erickson Kayla   peewee Quesnal River Archers 131 97 228 2
BB/CBB   M            
Vakili Azar Atila    cub Richmond Archery 168 202 370 1
Steeves Jordan    precub Maple Ridge Archery Club 130 134 264 2
RECURVE   F            
Peacock Keira    precub Garrison Archery Club 164 173 337 1
BB/CBB   F   BOWMAN 60 cm      
Heinrich Kylie    cub Royal City Archers 188 175 363 1
Zhang Hannah    precub Richmond Rod & Gun Club 136 121 257 2
Watts/Kimber Miranda   precub Victoria Bowmen 102 127 229 3
Reid Fiona    cadet Royal City Archers 97 110 207 4
Wiebe Kayla   peewee Silvertip Archers 69 104 173 5
Brant Nyla    precub Maple Ridge Archery club 77 63 140  
BB/CBB   M            
Duursma Aidan   precub Sosa Archers 124 139 263 1
Drinkwalter Austin   precub Victoria Bowmen 116 108 224 2
Garland Trevor   cub Silvertip Archers 78 92 170 3
RECURVE   F            
Drinkwalter Bailey   cub Victoria Bowmen 179 152 331 1
Lougheed Emma   cub Sosa Archers 152 140 292 2
COMPOUND   F            
Menu Drew   precub Silvertip Archers 181 171 352 1
BB/CBB   F   ARCHER        
Yeh Laurie    cub Richmond Rod & Gun Club 161 174 335 1
Conrad Meadow    precub Royal City Archers 179 147 326 2
Cushnie Rowan   precub Royal City Archers 151 159 310 3
Whitcher Jade    precub Royal City Archers 119 130 249 4
BB/CBB   M            
Adams Caden   cub Silvertip Archers 190 166 356 1
West Kreshnah   cub Silvertip Archers 154 153 307 2
Soares Rohan   cub Silvertip Archers 92 111 203 3
RECURVE   M            
Lozinski Lucas    cub Maple Ridge Archery Club 183 198 381 1
Law Matisse    cub Richmond Archery  129 152 281 2
COMPOUND   M            
West Landon   robin Silvertip Archers 162 158 320 1
BB/CBB   M   MASTER BOWMAN        
Whitcher Quentin    cub Royal City Archers 210 194 404 1
Deane Adam    cadet Royal City Archers 205 198 403 2
Corbett Jonathan    precub Royal City Archers 176 164 340 3
Killawee Samuel    cub Royal City Archers 154 153 307 4
Dawda Daniel    cadet Royal City Archers 133 140 273 5
RECURVE   F            
Chow Laura    precub Richmond Archery 185 182 367 1
Craig Rachel    precub Burke Mountain Archers 163 128 291 2
RECURVE   M            
Ball Jacob   precub Victoria Bowmen 213 194 407 1
Smith Kehler   precub Sosa Archers 137 203 340 2
COMPOUND    F            
Wiebe Erin   precub Silvertip Archers 203 161 364 1
Kennedy Chloe   precub Salmon Arm Fish & Game Club 184 72 256 2
COMPOUND    M            
Menu Emmett   precub Silvertip Archers 189 179 368 1
Basil Lattie Dominic   precub Silvertip Archers 144 162 306 2
BB/CBB   F   MASTER ARCHER 40 cm      
Phillips Megan   junior Hardcore Archery 154 143 297 1
Webb Rachel    cadet Royal City Archers 128 157 285 2
Leung Kes    cadet Royal City Archers 136 140 276 3
Reyes Francesca    cadet Royal City Archers 126 92 218 4
BB/CBB   M            
Gustafsson Daniel   cadet Victoria Bowmen 152 191 343 1
Tuura Levi    precub Royal City Archers 102 126 228 2
Tickson Averie    junior  Royal City Archers 107 109 216 3
Andersen Kai   precub Silvertip Archers 107 107 214 4
RECURVE   F            
Halliwell Claire   cadet Victoria Bowmen 221 217 438 1
Tysnes Cassie    precub Garrison Archery Club 149 141 290 2
Littleton Gabby   cub Hardcore Archery 119 44 163 3
RECURVE   M            
Tai Markus    precub Richmond Archery  163 152 315 1
Cai Victor    cub Richmond Archery  133 173 306 2
Bennett Liam   precub Silvertip Archers 118 139 257 3
Keeton Andrew    cub Burke Mountain Archers 105 134 239 4
COMPOUND    M            
Kennedy Jordan   precub Salmon Arm Fish & Game Club 245 237 482 1
Jackson Riley   precub Armstrong Fish & Game Club 224 209 433 2
BB/CBB   F   EXPERT BOWMAN        
Dreves Keziah    cadet Starr Archery 190 164 354 1
Kerr Samantha    cub Royal City Archers 139 116 255 2
RECURVE   F            
Wilford Logan   cadet Victoria Bowmen 192 168 360 1
Foxon Hannah   cadet Hardcore Archery 153 163 316 2
RECURVE   M            
San Pedro Javier    cub Richmond Rod & Gun Club 180 159 339 1
Magee Lliam    cadet Royal City Archers 126 148 274 2
COMPOUND   F            
Littleton Allizon   cadet Hardcore Archery 232 233 465 1
COMPOUND   M            
Kilberg Seth   cub Burke Mountain Archers 182 203 385 1
BB/CBB   F   EXPERT ARCHER        
Stewart Hana   cadet Royal City Archers 142 183 325 1
RECURVE   F            
Bulatova Anna    cub Burke Mountain Archers 206 193 399 1
Irie Momoko    cub Richmond Archery  200 164 364 2
Huang Ivie   cadet Burke Mountain Archers 171 129 300 3
MacInnes Kaytlyn   cadet Silvertip Archers 68 0 68 4
RECURVE   M            
Seeley Benjamin   cadet Starr Archery 249 232 481 1
Salmon Braden   cub Silvertip Archers 199 213 412 2
COMPOUND   F            
Stelkia-James Brianna   precub Sosa Archers 207 202 409 1
Hinsche Taryn   precub Cariboo Archers 162 149 311 2
COMPOUND   M            
Waterhouse Ty   precub Cariboo Archers 240 235 475 1
Elias Logan   peewee Silvertip Archers 202 186 388 2
Peters Ezra   precub Silvertip Archers 211 165 376 3
West Landon   precub Silvertip Archers 160 148 308 4
RECURVE   F   CHAMPION BOWMAN        
Wangler Kaiya    cadet Starr Archery 194 198 392 1
Borschawa Shelby   cub Silvertip Archers 186 180 366 2
RECURVE   M            
Kerr Jack    cadet Royal City Archers 194 209 403 1
COMPOUND   F            
Springer Kelly   cadet Burke Mountain Archers 255 218 473 1
COMPOUND   M            
Carr Dalton   cub Starr Archery 265 257 522 1
COMPOUND   M   CHAMPION ARCHER        
Mayhew Evan   cub Silvertip Archers 235 256 491 1
Schretlen Jonah   cub Silvertip Archers 251 237 488 2
Cook Andrew    cub Semiahmoo Fish & Game 221 240 461 3
RECURVE   F   OLYMPIAN 240 - 260        
Murray Kelly   cadet Quesnel River Archers 225 240 465 1
Mail Miranda   cub Arrowsmith Archers 222 233 455 2
Francis Mikaela    cadet Maple Ridge Archery club 181 204 385 3
RECURVE   M            
Scott Torin   junior Maple Ridge Archery Club 229 233 462 1
COMPOUND   F            
Kilberg Heather    junior Burke Mountain Archers 259 263 522 1
Clarke Meah   cadet Hardcore Archery 257 262 519 2
Thurow Joelle   precub Cariboo Archers 251 256 507 3
Springer Megan    cub Burke Mountain Archers 241 248 489 4
Tanner Brooke   cadet Sosa Archers 231 254 485 5
Pinto Miranda    cadet  Starr Archery 244 230 474  
Sanford Emersyn   peewee Cariboo Archers 234 231 465  
Cloarec Kaylen   cub Silvertip Archers 234 231 465  
MacInnes Mikayla   cadet Silvertip Archers 48 0 48  
COMPOUND   M            
Wolowski Zach   cadet Silvertip Archers 248 253 501 1
Mohr Zack   cub Silvertip Archers 219 211 430 2
Borschawa Dustin   cadet Silvertip Archers 226 196 422 3
RECURVE   F   OLYMPIAN 265 - 280        
Foley Elissa    cadet Semiahmoo Fish & Game 268 271 539 1
Louie Amy    cadet Royal City Archers 254 235 489 2
Oddy Carlina    junior Maple Ridge Archery club 216 238 454 3
RECURVE   M            
Formanek Brennan    cadet Burke Mountain Archers 270 252 522 1
Williams Dawson   junior Silvertip Archers 232 257 489 2
COMPOUND   F            
Carr Jasmine   cadet Starr Archery 279 270 549 1
Johnson Tianna   junior Silvertip Archers 278 264 542 2
COMPOUND   M            
Francoeur Aadyn   peewee Hardcore Archery 257 270 527 1
COMPOUND   F   OLYMPIAN 285-300        
Stern Jennifer   junior Silvertip Archers 283 280 563 1
Kakuno Sierra   cub Hardcore Archery 269 242 511 2
COMPOUND   M            
Schouwenburg Spencer   junior Silvertip Archers 297 299 596 1
Meister Jesse    cadet Maple Ridge Archery club 297 296 593 2
Thurow Ty   cub Cariboo Archers 291 293 584 3
Mills Logan    cadet Burke Mountain Archers 278 274 552 4
Caine Michael   cadet Quesnel River Archers 277 275 552 4
Clarke Jake   junior Hardcore Archery 276 270 546 5
Harders Jayden   cadet Silvertip Archers 270 274 544  
                 
This year we had 129 archers compete from 19 clubs. Congratulations to all the shooters.     
You all did well. I would like to see a lot more of the JOP kids compete. This is a tournament   
just for you.  It is a very good experience for the young archers to shoot at a venue other then  
 their own and compete against the youth from all over the province. The scores in bold are   
new records for age and equipment categories.         
Thanks so much to all the coordinators for their help and hard work.        
                 
Mary Ostermeier              
The names drawn from each venue were: Laurie Yeh, Aadyn Francoeur, Braden Salmon and  
Austin Drinkwalter.              
The winner of the arrows is Braden Salmon from Silvertip Archers        
Congratulations Braden              
Once again a big thank you to Jim for doing this for both Indoor and Outdoor JOP     
events.                
I will figure out the new records next week and send another update.