2018 55+ Games, Kimberley/Cranbrook

Cranbrook Archery Club, September 13-15, 2018

Gender Age Category   Participant   Zone   3D   MEDAL   CDN 900   FITA Field   TOTAL   MEDAL
                (Thursday)       (Friday)   (Saturday)        
Women 63 - 69 Longbow    Myrna McDonough (Z9) North Central   150   Gold   142   49   191   Gold
                                     
Men 55 - 62 Longbow    Darrel Rieberger (Z6) West Kootenay Boundary   247   Gold   -   -   DNS    
                                     
Men 63 - 69 Longbow    Fred Hutchings (Z10) North West   276   Gold   562   91   653   Gold
Men 63 - 69 Longbow    Ron Wedel (Z3) Fraser Valley   255   Silver   497   86   583   Silver
Men 63 - 69 Longbow    Tom Logan (Z10) North West   242   Bronze   488   68   556   Bronze
Men 63 - 69 Longbow    David Conery (Z3) Fraser Valley   223       474   54   528    
Men 63 - 69 Longbow    Lucky McDonough (Z9) North Central   231       376   47   423    
Men 63 - 69 Longbow    Jim Martin (Z10) North West   141       367   34   401    
                                     
Men 70+ Longbow    Dennis Andrews (Z3) Fraser Valley   256   Gold   649   123   772   Gold
Men 70+ Longbow    Kenneth Buchholz (Z3) Fraser Valley   239   Silver   624   63   687   Silver
Men 70+ Longbow    Ralph Clark (Z1) Vancouver Island South   230   Bronze   509   45   554   Bronze
Men 70+ Longbow    Garry Harris (Z9) North Central   206       350   58   408    
Men 70+ Longbow    Andrew Reeve (Z1) Vancouver Island South   101       195   17   212    
                                     
Women 55 - 62 Recurve unsighted   Zoe Zentner (Z10) North West   95   Silver   137   18   155   Gold
Women 55 - 62 Recurve unsighted   Lori Rieberger (Z6) West Kootenay Boundary   184   Gold   -   -   DNS    
                                     
Women 63 - 69 Recurve unsighted   Pirkko Anderson (Z2) Vancouver Island North   198   Gold   434   69   503   Gold
Women 63 - 69 Recurve unsighted   Ida McClellan (Z2) Vancouver Island North   167   Silver   429   41   470   Silver
                                     
Women 70+ Recurve unsighted   Helen Buchholz (Z3) Fraser Valley   168   Gold   527   62   589   Gold
                                     
Men 55 - 62 Recurve unsighted   Stuart Murray (Z9) North Central   245   Gold   560   78   638   Gold
Men 55 - 62 Recurve unsighted   Rick Ekkel (Z12) Peace River-Liard   200   Bronze   503   64   567   Silver
Men 55 - 62 Recurve unsighted   Geoff Elliott (Z5) Okanagan-Similkameen   215   Silver   500   60   560   Bronze
Men 55 - 62 Recurve unsighted   Bob Berry (Z1) Vancouver Island South   181       417   58   475    
                                     
Men 63 - 69 Recurve unsighted   Roger Walker (Z1) Vancouver Island South   269   Gold   650   109   759   Gold
Men 63 - 69 Recurve unsighted   Ben Tromp (Z3) Fraser Valley   165   Silver   400   48   448   Silver
                                     
Men 70+ Recurve unsighted   Phil Klotz (Z5) Okanagan-Similkameen   278   Silver   678   101   779   Gold
Men 70+ Recurve unsighted   Doug Linton (Z1) Vancouver Island South   250       621   100   721   Silver
Men 70+ Recurve unsighted   Cliff Young (Z5) Okanagan-Similkameen   263   Bronze   576   84   660   Bronze
Men 70+ Recurve unsighted   Allan Fleck (Z9) North Central   281   Gold   549   61   610    
Men 70+ Recurve unsighted   Lorne McBeth (Z12) Peace River-Liard   158       476   47   523    
Men 70+ Recurve unsighted   Michael Clark (Z2) Vancouver Island North   145       175   46   221    
                                     
Women 63 - 69 Recurve sighted   Verna Dick (Z2) Vancouver Island North   -   DNS   675   101   776   Gold
                                     
Men 55 - 62 Recurve sighted   Dom Volard (Z7) East Kootenay   334   Gold   710   134   844   Gold
                                     
Men 70+ Recurve sighted   Larry Podmoroff (Z6) West Kootenay Boundary   213   Gold   505   76   581   Gold
                                     
Women 63 - 69 Compound   Mary Ostermeier (Z5) Okanagan-Similkameen   277   Gold   810   151   961   Gold
                                     
Men 55 - 62 Compound   Peter Shaw (Z2) Vancouver Island North   360   Silver   817   153   970   Gold
Men 55 - 62 Compound   Andy Vandermeer (Z10) North West   383   Gold   791   149   940   Silver
Men 55 - 62 Compound   Grahame Go (Z5) Okanagan-Similkameen   319   Bronze   773   156   929   Bronze
                                     
Men 63 - 69 Compound   Garry Hornsberger (Z9) North Central   376   Gold   832   158   990   Gold
Men 63 - 69 Compound   Ed Shaw (Z7) East Kootenay   314       789   148   937   Silver
Men 63 - 69 Compound   Grant Markoski (Z7) East Kootenay   374   Silver   783   150   933   Bronze
Men 63 - 69 Compound   Ted Shumaker (Z5) Okanagan-Similkameen   366   Bronze   768   154   922    
Men 63 - 69 Compound   Paul Van Hooydonk (Z5) Okanagan-Similkameen   329       530   131   661    
Men 63 - 69 Compound   Greg Birtwistle (Z1) Vancouver Island South   335       DNS   159   159    
Men 63 - 69 Compound   Frank Aubin (Z1) Vancouver Island South   346       DNS   162   162    
                                     
Men 70+ Compound   Ron Ostermeier (Z5) Okanagan-Similkameen   381   Gold   847   163   1010   Gold
Men 70+ Compound   Vladimir Kopecky (Z7) East Kootenay   306   Silver   819   160   979   Silver
Men 70+ Compound   Allen Plumbly (Z1) Vancouver Island South   262       729   116   845   Bronze
Men 70+ Compound   Peter Marshall (Z1) Vancouver Island South   303   Bronze   719   DNS   719    

 

*DNS = Did Not Shoot