2018 JOP Indoor Championships

Hosted by: Maple Ridge Archery Club, Silvertip Archers, and Sosa Archers

Name First M/F Age Cat. Club 1st 2nd Total Place
BB/CBB   M   BEGINNER        
Riter Sam    cub Richmond Rod & Gun Club 134 118 252 1
RECURVE   M            
Law Tao-Ming Jermaine   precub Richmond Archery 184 171 355 1
BB/CBB   M   YEOMAN 80cm    
Petraschuk Zachary   precub Garrison Archery Club 112 119 231 1
O'Bryan Connor   peewee Silvertip Archers 97 74 171 2
Steinebach Jacob   precub Garrison Archery Club 82 69 151 3
BB/CBB   F   JUNIOR BOWMAN        
McKenna-Smith Frances   cadet Garrison Archery Club 135 126 261 1
Smit Kacy   precub Silvertip Archers 119 138 257 2
BB/CBB   M            
Tizya Stanley   cub Maple Ridge Archery Club 147 146 293 1
Jacklin Dylan   peewee Silvertip Archers 142 142 284 2
Elliot Joshua   peewee Silvertip Archers 128 112 240 3
BB/CBB   F   JUNIOR ARCHER        
Fullerton Zeya   precub Squamish Valley Archery Club 184 148 332 1
BB/CBB   M            
Smit Michael   peewee Silvertip Archers 169 150 319 1
Williams Ethan   cub Garrison Archery Club 143 130 273 2
RECURVE   M            
Kodali Venkata Vikhyath   cub Richmond Archery 190 207 397 1
Yen Nicholas   precub Richmond Archery 192 176 368 2
Kodali Visisht   precub Richmond Archery 153 153 306 3
Manweiler Quinn   precub Maple Ridge Archery Club 113 125 238 4
COMPOUND   F            
Pollard Taylor   precub Silvertip Archers 178 149 327 1
BB/CBB   F   BOWMAN 60cm    
Eaton Mackenzie   cub Squamish Valley Archery Club 147 112 259 1
BB/CBB   M            
Rix Logan   cub Semiahmoo Fish & Game 178 156 334 1
Graham Riley   cub Silvertip Archers 137 154 291 2
Hamm Peter   precub Silvertip Archers 129 154 283 3
Carter Adam   cub Burke Mountain Archers 129 137 266 4
Andersen Dane   precub Silvertip Archers 133 112 245 5
Caroll Ameko   cub Silvertip Archers 93 126 219  
Gao Yu(Ryan)   cub Semiahmoo Fish & Game 105 108 213  
Niska Deegan   precub Royal City Archers 91 101 192  
RECURVE   F            
Peacock Keira   precub Garrison Archery Club 198 193 391 1
RECURVE   M            
Sun Spencer   precub Richmond Archery 145 126 271 1
COMPOUND   F            
Krawczyk Mischa   peewee Silvertip Archers 136 136 272 1
BB/CBB   F   ARCHER        
Reid Fiona   cadet Royal City Archers 187 187 374 1
Brown Olivia   precub Royal City Archers 144 193 337 2
Erickson Kayla   precub Quesnel River Archers 181 147 328 3
Erickson Kyra   cub Burke Mountain Archers 174 143 317 4
Hoffman Juliet   precub Squamish Valley Archery Club 141 156 297 5
BB/CBB   M            
Fisher Evan   peewee Silvertip Archers 174 137 311 1
Smit Cody   precub Silvertip Archers 158 94 252 2
RECURVE   F            
Chow Kimberley   precub Richmond Archery 136 124 260 1
RECURVE   M            
Law Wilson Chun-Yip    cub Richmond Archery 172 163 335 1
COMPOUND   M            
Meier Trey   cadet Garrison Archery Club 203 161 364 1
BB/CBB   F   MASTER BOWMAN        
Michaud Jessy   precub Sosa Archers 175 136 311 1
BB/CBB   M            
Hoffman Errol   cub Squamish Valley Archery Club 159 192 351 1
Soares Rohan   cadet Silvertip Archers 151 167 318 2
Cruthers Logan   cadet Royal City Archers 139 162 301 3
RECURVE   M            
Strynadka Karter   cub Silvertip Archers 178 164 342 1
BB/CBB   F   MASTER ARCHER 40cm    
Craig Rachel    precub Burke Mountain Archers 95 122 217 1
BB/CBB   M            
Cloarec Tye   cadet Silvertip Archers 95 114 209 1
Dawda Daniel   cadet Royal City Archers 99 103 202 2
Tuura Levi    cub Royal City Archers 98 61 159 3
Kelsey Ethan   cadet Maple Ridge Archery club 56 83 139 4
RECURVE   F            
Shi Tina   cadet Richmond Archery 93 117 210 1
RECURVE   M            
Sima Richard   cadet Richmond Archery  197 174 371 1
COMPOUND    F            
Wiebe Kayla   precub Silvertip Archers 178 164 342 1
Saunders Izzy   cub Silvertip Archers 134 133 267 2
COMPOUND    M            
Szegedi Sebastian   cadet Garrison Archery Club 205 210 415 1
Bedford Adlai   precub Silvertip Archers 189 206 395 2
Morrow James   precub Semiahmoo Fish & Game 193 190 383 3
McDonald Brian   precub Squamish Valley Archery Club 172 184 356 4
BB/CBB   M   EXPERT BOWMAN        
Wood Daniel   Cub Maple Ridge Archery club 162 168 330 1
Fox Daniel   Cub Royal City Archers 118 152 270 2
Chan Marcus   Cadet Burke Mountain Archers 141 129 270 2
Corbett Jonathan   Cub Royal City Archers 94 81 175 3
RECURVE   F            
Chow Laura   PreCub Richmond Archery 188 186 374 1
Zhang Hannah   Cub Richmond Rod & Gun Club 134 147 281 2
RECURVE   M            
Temple Tyrese   cadet Burke Mountain Archers 249 254 503 1
COMPOUND   M            
Jackson Riley   precub Armstrong Fish & Game Club 212 223 435 1
BB/CBB   F   EXPERT ARCHER        
MacInnes Kaytlyn   cadet Silvertip Archers 142 121 263 1
BB/CBB   M            
Middleton Devin   Cub Royal City Archers 167 107 274 1
Magee Lliam   Junior Royal City Archers 88 163 251 2
RECURVE   F            
Yen Emily   cub Richmond Archery 227 219 446 1
Dewling Alison   cadet Quesnel River Archers 177 208 385 2
RECURVE   M            
Andersen Kai   cub Silvertip Archers 193 217 410 1
Keeton Andrew   cadet Burke Mountain Archers 206 203 409 2
Cartwright Malachi   cadet Silvertip Archers 167 121 288 3
COMPOUND   F            
Wiebe Erin   cub Silvertip Archers 227 187 414 1
COMPOUND   M            
Lemire Ethan   cub Semiahmoo Fish & Game 252 216 468 1
Trakalo Nickolas   cub Sosa Archers 205 205 410 2
Basil Lattie Domimic   cub Silvertip Archers 216 175 391 3
Weston Caleb   cub Silvertip Archers 124 160 284 4
BB/CBB   F   CHAMPION BOWMAN        
Dreves Keziah   cadet Starr Archery 214 217 431 1
BB/CBB   M            
Tan Charlton   cadet Richmond Archery 176 156 332 1
RECURVE   F            
Bulatova Anna   cadet Burke Mountain Archers 191 173 364 1
Steeves Myah   cadet Maple Ridge Archery club 92 74 166 2
RECURVE   M            
Tai Marcus   precub Richmond Archery 225 244 469 1
COMPOUND   F            
Hinsche Taryn   precub Cariboo Archers 211 169 380 1
COMPOUND   M            
Elias Logan   peewee Silvertip Archers 208 217 425 1
RECURVE   F   CHAMPION ARCHER        
Borschawa Shelby   cadet Silvertip Archers 236 196 432 1
RECURVE   M            
Salmon Braden   cub Silvertip Archers 250 253 503 1
Kerr Jack   cadet Royal City Archers 206 188 394 2
COMPOUND   F            
Stelkia-James Brianna   cub Sosa Archers 253 242 495 1
COMPOUND   M            
Schalles Cole   cadet Cariboo Archers 237 243 480 1
Peters Ezra   precub Silvertip Archers 199 176 375 2
RECURVE   F   OLYMPIAN 240 - 260        
Shapira Adi   cadet Richmond Archery 245 241 486 1
Murray Kelly   junior Quesnel River Archers 225 229 454 2
Bolitho McKayla   precub Quesnel River Archers 202 172 374 3
Francis Mikaela   cadet  Maple Ridge Archery club 154 217 371 4
RECURVE   M            
Bennet Liam   cub Silvertip Archers 247 231 478 1
Hiibner Shawn   cadet Sosa Archers 224 223 447 2
Deane Adam   cadet Royal City Archers 225 215 440 3
COMPOUND   F            
Sanford Emersyn   precub Cariboo Archers 245 243 488 1
Hedstrom Ashley   cub Silvertip Archers 245 229 474 2
MacInnes Mikayla   junior Silvertip Archers 217 196 413 3
COMPOUND   M            
Campbell Dekken   cadet Sosa Archers 268 265 533 1
Kilberg Seth   cadet Burke Mountain Archers 240 250 490 2
Larsen Riley   cadet Royal City Archers 242 247 489 3
Borschawa Dustin   cadet Silvertip Archers 250 232 482 4
Sandquist Max   cub HD Stafford Archery Club 203 205 408 5
RECURVE   M   OLYMPIAN 265 - 280        
Haddock Daniel   junior Garrison Archery Club 245 274 520 1
COMPOUND   F            
Carr Jasmine   cadet Sosa Archers 286 283 569 1
Thurow Joelle   precub Cariboo Archers 279 276 555 2
Johnson Tianna   junior Silvertip Archers 275 275 550 3
Springer Megan   cub Burke Mountain Archers 267 267 534 4
Clarke Meah   cadet Hardcore Archery 248 258 506 5
Cloarec Kaylen   cadet Silvertip Archers 250 255 505  
COMPOUND   M            
Ingram Isaiah   cadet Starr Archery 275 267 542 1
Jameson Daniel   cadet Silvertip Archers 267 264 531 2
Waterhouse Ty   cadet Cariboo Archers 264 262 526 3
Cook Andrew   cub Semiahmoo Fish & Game 261 263 524 4
Carr Dalton   cadet Sosa Archers 259 246 505 5
RECURVE   M   OLYMPIAN 285-300        
Gamache Spencer   junior Quesnel River Archers 243 228 471 1
COMPOUND   F            
Watson Emerie   cadet Quesnel River Archers 286 292 578 1
Chylinski Emma   junior North Shore Archers 288 287 575 2
Springer Kelly   cadet Burke Mountain Archers 283 274 557 3
Kakuno Sierra   cadet Hardcore Archery 266 276 542 4
COMPOUND   M            
Thurow Ty   cadet Cariboo Archers 288 287 575 1
Harders Jayden   cadet Silvertip Archers 288 286 574 2
Penny Nickolas   cadet Hardcore Archery 287 284 571 3
Clarke Jake   junior Hardcore Archery 284 276 560 4
Watson Bryson   cadet Quesnel River Archers 282 278 560 4
Crow Carter   cadet Sosa Archers 258 238 496 5
                 
This year we had 130 archers compete just like last year from 16 clubs. Congratulations to all the shooters.   
You all did well. I would like to see a lot more of the JOP kids compete. This is a tournament       
just for you.  It is a very good experience for the young archers to shoot at a venue other then      
 their own and compete against the youth from all over the province.         
Thanks so much to all the coordinators for their help and hard work.        
                 
Mary Ostermeier                
                 
The names drawn from each venue were: Jonathan Corbett, Nicholas Penny and Evan Fisher.      
The winner of the arrows is Jonathan Corbett from Royal City Archers.        
Congratulations Jonathan.              
Once again a big thank you to Jim Breckenridge for doing this for both Indoor and Outdoor JOP   
events.                
                 
New Records in bold:              
Kayla Bolitho   rec precub 40 cm        
Laura Chow   rec precub 40 cm        
Marcus Tai   rec precub 40 cm        
Joelle Thurow   cmp precub 40 cm        
Venkata Vikhyath Kodali rec cub 80 cm